Charakteristika a učebnice

Naše škola byla vždy zaměřena na výuku cizích jazyků. Z toho důvodu jsme při tvorbě Školního vzdělávacího programu mysleli také na jazykově nadané děti. Ti mají možnost od 6. ročníku studovat na naší škole druhý cizí jazyk – němčinu.

Žáci jsou rozděleni na základě vstupního testu do dvou skupin: rozšířená výuka německého jazyka a nejazyková skupina.

Rozšířená výuka německého jazyka je zahájena od 6. do 9. ročníku v rozsahu 3 vyučovacích hodin týdně, a to po celý zbytek školní docházky. Ve výuce používáme již osvědčené učebnice nakladatelství Fraus – Deutsch mit Max I. a II. díl. Ve školním roce 2015/2016 jsme zakoupili nové učebnice Beste Freunde. Výuka německého jazyka v nejazykových skupinách se týká žáků 7. a 8. ročníků s dotací 3 hodin týdně. Zde se taktéž pracuje s učebnicemi Deutsch mit Max I. díl.

Od školního roku 2015/2016 si žáci nejazykové skupiny mohou v 9. ročníku zvolit volitelný předmět Jazyková komunikace. Předmět je vyučován 1 hodinu týdně. Výuka je zaměřena spíše na jazykové schopnosti žáků. Žáci tak dovedou komunikovat na témata jako je – móda a oblečení, v restauraci, u doktora, bydlení aj.

Žáci si během let osvojí základní jazykové kompetence - čtení, psaní, mluvený projev a poslech na úrovni A2. Vzhledem k tomu, že mají děti v tomto věku již zkušenosti s výukou anglického jazyka, je pro ně němčina spíše hrou a výsledky se dostaví velmi brzy.

Každoročně se žáci naší školy účastní i jazykové olympiády.